Parafia Osieczany

Strona internetowa parafii w Osieczanach.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

8 kwietnia 2020 Uncategorized 0


„A myśmy się chlubić powinni Krzyżem Pana naszego, Jezusa Chrystusa,

w Nim jest zbawienie, życie i zmartwychwstanie nasze”

 

MISTERIUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO

WIELKI CZWARTEK (9.IV.) – dziękujemy Miłosiernemu Bogu za dar kapłaństwa oraz Eucharystii.
MSZA ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ O GODZ. 19.00
uczestniczą osoby, które mają intencję (do 5 osób) . Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy do godz. 23.00 po telefonicznym zapisaniu się 795-458-422.
WIELKI PIĄTEK (10.IV.) Adorację Pana Jezusa w ciemnicy od godz. 800
po telefonicznym zapisaniu się 795-458-422. O 1500 w Godzinie Miłosierdzia, odprawimy Drogę Krzyżową i rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Miłosierdzia.
LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ O GODZ. 1900. Adoracja Pana Jezusa w Grobie od 21.20 po telefonicznym zapisaniu się 795-458-422.

MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO

WIELKA SOBOTA(11.IV.) to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Adoracja Pana Jezusa w Grobie po telefonicznym zapisaniu się 795-458-422. O godz. 1500 Godzina Miłosierdzia i kolejny dzień Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. W dekrecie na czas Triduum Paschalnego Metropolita Abp. Marek Jędraszewski pisze: „Polecam, aby nie organizować tradycyjnego święcenia pokarmów, nawet bez udziału wiernych. Należy natomiast zachęcić wiernych do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst błogosławieństwa na stronie archidiecezji https://diecezja.pl/

MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO


Wielka Noc Zmartwychwstania

    Zgodnie z prastarą tradycją noc poprzedzająca poranek Zmartwychwstania jest czuwaniem na cześć Pana (por. Wj 12,42). W pierwotnym kościele wierni gromadzili się w Wielką Sobotę wieczorem na nocne czuwanie, bo w nocy lud izraelski opuścił Egipt i przeszedł przez Morze Czerwone, w Nocy (nad ranem) Chrystus Pan Zmartwychwstał, w nocy – zwłaszcza podczas Wielkiej Nocy – oczekiwano drugiego przyjścia Zbawiciela na ziemię.

    Liturgia Wigilii Paschalnej ze swej istoty jest nabożeństwem nocnym (vigiliare = czuwać). Dlatego i dziś wierni posłuszni poleceniu Ewangelii (Łk 12,35nn) trzymając w rękach zapalone świece gromadzą się na modlitewnym czuwanie, oczekując swego Pana, aby gdy powróci zastał ich czuwających i zaprosił do swego stołu. stąd sprawowanie tej liturgii nie może się odbyć póki jeszcze noc nie zapadła, a noc zapada dopiero z chwilą zachodu słońca.

  godz. 2000    LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

    Chcemy rozwijać tradycję sięgającą I wieków chrześcijaństwa, kiedy to wierni odnawiając przyrzeczenia z Chrztu świętego uświadamiali sobie dar Bożego życie, które otrzymali w czasie Chrztu świętego. Znakiem Bożego życia w nas jest biała szata, którą otrzymaliśmy na Chrzcie świętym. Proszę abyśmy tej nocy czuwając w naszych domach założyli białe stroje i przygotowali świece do odnowienia przyrzeczeń Chrztu Świętego..

Dzień Zmartwychwstania Pańskiego

    Radość i wzruszenie przebija ze wszystkich tekstów liturgicznych dnia dzisiejszego. Chrystus zmartwychwstał, już nie podlega śmierci, jest Panem żywych i umarłych. W Jego usta Kościół wkłada słowa Psalmu 138: „Zmartwychwstałem i już zawsze jestem z Tobą”.

    Chrystus zmartwychwstał, a Jego zwycięstwo jest naszym zwycięstwem.

MSZE ŚWIĘTE według normalnego porządku ( 700, 830, 1000,1130 i 1800 ). W Mszy świętej może uczestniczyć 5 osób z rodziny, która zamawiała intencję oraz posługujący. Zapisy do posługi w liturgii sława telefonicznie lub w zakrystii. Komunia święta jest udzielana również poza Mszą święta. Zapisy w wejściu do dolnego kościoła lub telefonicznie.

Drodzy Parafianie!

        Przyjmijcie życzenia wielu łask od Tego, który był, który jest i który przychodzi; od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który pokonał śmierć, abyśmy mogli wraz z Nim królować w domu Ojca.

    Niech On napełni Was swoim pokojem, niech przemieni Wasze serca, niech umocni do dawania świadectwa wierze.

                               Wraz z modlitwą życzą

                                    Duszpasterze

Wszystkie nabożeństwa oraz Msza święta o godz. 11.30 są transmitowane w internecie na stronie parafiaosieczany.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *