Parafia Osieczany

Strona internetowa parafii w Osieczanach.

Ciekawa książka: Ks. Wojciech Zyzak „Dorothy Day. Życie – Działalność – Duchowość”, Warszawa 2022

25 lutego 2023 Aktualności 0

Ciekawa książka: Ks. Wojciech Zyzak „Dorothy Day. Życie – Działalność – Duchowość”, Warszawa 2022.


„Jest zawsze przed nami próba. Nasza wiara – cenniejsza niż złoto – musi zostać wypróbowana jak w ogniu. Zaprosiłeś do swego domu w sobotę wieczór bezdomnego. Nakryłeś mu do spania własne łóżko, zrobiłeś mu [rano] kawę i kanapki. A kiedy wyszedł, odkryłeś, że razem z nim zniknął Twój portfel… Takie rzeczy dzieją się, by nas zniechęcić – by nas wypróbować. Siejemy ziarna miłości, ale nie żyjemy w czasach żniwa. Mamy kochać aż do punktu głupoty. I rzeczywiście jesteśmy głupi – podobnie jak głupi był Sam Nasz Pan, który umarł za takich jak ów [bezdomny]”.

Każdy z nas czuje wyzwanie, ale i ewangeliczną siłę w powyższym tekście. Każdy z nas zapewne chciałby poznać jego autora / autorkę. Aby tak się stało nie wystarczy jednak prosty przypis: Dorothy Day, The Scandal of the Works of Mercy (1949). Musimy poznać życie (z jego wszelkimi kontekstami), poglądy i duchowość tej jednej z najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu w XX w. – tym pilniej, im natarczywiej Duch Święty prowadzi Kościół do jej beatyfikacji. Dziękujemy Ks. Prof. Wojciechowi Zyzakowi za książkę, w której możemy się przejrzeć – każdy z nas osobiście i jako Kościół, który tworzymy w naszych „tu i teraz”.

 

Ks. Abp. Dr hab. Grzegorz Ryś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *