Program Triduum Paschalnego 2019
„A myśmy się chlubić powinni Krzyżem Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
w Nim jest zbawienie, życie i zmartwychwstanie nasze”
Największe misteria odkupienia sprawuje Kościół co roku, począwszy od Mszy wieczornej Wielkiego Czwartku aż do Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania. Te dni to nie przygotowanie do Świąt – to już jest święto. Czas ten słusznie jest określany jako „Triduum Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i wskrzeszonego”. Nazywa się go „Triduum paschalnym”, ponieważ uobecnia się wtedy i uskutecznia misterium Paschy, to jest przejścia Pana z tego świata do Ojca. Przez sprawowanie tego misterium w znakach liturgicznych i sakramentalnych Kościół jednoczy się wewnętrznie z Chrystusem, swoim Oblubieńcem. Wszystkie słowa i czyny Jezusa z tych dni posiadają dla nas charakter zbawczy. Potrzebą więc serca ucznia Chrystusa i całego ludu Bożego jest przeżywanie co roku, podczas dni Paschy, przekazanych nam przez Ewangelistów wydarzeń związanych z męką Chrystusa.
Niech słowa liturgii Triduum głęboko zapadają w naszą świadomość i niechaj przemieniają nasze życie. Niech stanowią dla nas zachętę do czynnego uczestnictwa we wszystkich obrzędach liturgicznych tych dni.
Aby zachować świąteczny charakter Triduum Paschalnego i mieć siłę oraz czas na modlitwę, refleksję i uczestnictwo w bogatej liturgii niezbędne jest wykonanie wszystkich koniecznych prac porządkowych w domu i wokół niego przed rozpoczęciem tego świętego czasu.
MISTERIUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO |
Wielki Czwartek
Jest to dzień Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Pan Jezus, tej nocy której był wydany umiłowawszy swoich na świecie aż do końca, ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i swoją Krew. Następnie dał Apostołom do spożycia oraz polecił im i ich następcom, aby to czynili na jego pamiątkę.
Oprócz ustanowienia Eucharystii w liturgii tego dnia wspominamy ustanowienie sakramentu kapłaństwa oraz nadanie przez Chrystusa uczniom nowego przykazania bratniej miłości: miłować, jak On nas umiłował; a On nas umiłował tak, że nogi nam umywał.
Przed południem tego dnia w diecezji jest odprawiana tylko jedna Msza święta, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia o godzinie 1000 przez księdza Arcybiskupa, biskupów i kapłanów całej diecezji. Podczas niej święci się Olej Krzyżma Świętego i Olej Chorych. W tej Mszy świętej uczestniczą dzieci i młodzież ze Służby Liturgicznej i Ruchu Światło – Życie. Weźmie w niej udział również delegacja dzieci i młodzieży z naszej parafii.
godz. 1900 MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
Mszą sprawowaną w wieczór Wielkiego Czwartku rozpoczyna Kościół przeżywanie Triduum Paschalnego. Nasze uczestnictwo w tej Mszy świętej, a po niej trwanie na adoracji w „ciemnicy” niech będzie wyrazem naszej wdzięczności za ustanowienie Najświętszego Sakramentu – prawdziwego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Dalej niech będzie czuwaniem modlitewnym z Jezusem zdradzonym, opuszczonym przez uczniów i niesłusznie oskarżonym. Adoracja Pana Jezusa w „ciemnicy” do godz. 2200.
godz. 2000 Gorzkie Żale cz. I
godz. 2130 Adoracja prowadzona przez Grupę Uwielbienia i Domowy Kościół
Wielki Piątek
Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Chrystusa. Atmosferę tego dnia cechuje szczególna powaga. Myśli i serca wierzących kierują się na Golgotę, gdzie na Krzyżu Jezus dokonuje zbawienia świata. Kościół rozmyślając nad męką swojego Pana oraz adorując Krzyż, wspomina swoje narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu i wstawia się do Boga za zbawienie świata. W tym dniu, zgodnie z najdawniejszą tradycją, Kościół nie sprawuje Najświętszej Ofiary, jest tylko udzielana Komunia święta, która jest owocem męki Chrystusa na Krzyżu. Wielki Piątek jest w całym Kościele dniem pokuty. Tego dnia obowiązuje post ścisły.
W godzinach, w których nasz Zbawiciel cierpiał dźwigając Krzyż i konając na nim każdy z nas powinien znaleźć chwilę czasu, aby przyjść na adorację i uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Początek adoracji o godz. 800.
godz. 800 Osieczany Kmiecie
godz. 900 Osieczany Brzyzek
godz. 1000 Osieczany Od Zarabia
godz. 1100 Droga Krzyżowa dla dzieci
godz. 1200 Droginia Banowice Zachodnie
godz. 1300 Droginia Banowice Wschodnie I
godz. 1400 Róże Różańcowe z Drogini
godz. 1500 Godzina Miłosierdzia – Droga Krzyżowa
godz. 1600 Róże Różańcowe z Banowic
godz. 1700 Róża Różańcowe z Osieczan
godz. 1900 LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO |
Adoracja Pana Jezusa w grobie w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę
godz. 2100 Gorzkie Żale cz. II i III
godz. 2300 Młodzież
godz. 000 Droginia Banowice Wschodnie II
godz. 100 Droginia Tulej i Zalas
godz. 200 Droginia Ratanica i Brzyski
godz. 300 Osieczany Centrum Wschód
godz. 400 Osieczany Centrum Zachód
godz. 500 Osieczany Dąbrowa I
godz. 600 Osieczany Dąbrowa II
godz. 700 Osieczany Pod Buliną
Wielka Sobota
Dziś grób zamyka Tego, który w swojej dłoni zamyka to, co stworzone. Kamień zakrywa Tego, który okrywa niebo swą mocą. Śpi życie, drży otchłań i Adam zostaje uwolniony z więzów. Chwała Twojemu planowi zbawienia (ekonomii). Dzięki niej, wszystko wypełniwszy, dałeś nam wieczną sobotę. – Twoje najświętsze zmartwychwstanie spośród umarłych. Chodźcie oglądajmy Życie nasze spoczywające w grobie, aby ożywić zmarłych, którzy spoczywają w grobach.
Gorąco zachęcamy, aby wśród zajęć tego dnia znaleźć czas na osobistą modlitwę przy Grobie Pańskim.
Święcenie pokarmów na stół Wielkanocny Osieczany godz. od 930 do 1130
( co pół godziny )
Droginia godz. 1200
godz. 1500 Godzina Miłosierdzia
MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO |
Wielka Noc Zmartwychwstania
Zgodnie z prastarą tradycją noc poprzedzająca poranek Zmartwychwstania jest czuwaniem na cześć Pana (por. Wj 12,42). W pierwotnym kościele wierni gromadzili się w Wielką Sobotę wieczorem na nocne czuwanie, bo w nocy lud izraelski opuścił Egipt i przeszedł przez Morze Czerwone, w Nocy (nad ranem) Chrystus Pan Zmartwychwstał, w nocy – zwłaszcza podczas Wielkiej Nocy – oczekiwano drugiego przyjścia Zbawiciela na ziemię,
Liturgia Wigilii Paschalnej ze swej istoty jest nabożeństwem nocnym (vigiliare = czuwać). Dlatego i dziś wierni posłuszni poleceniu Ewangelii (Łk 12,35nn) trzymając w rękach zapalone świece gromadzą się na modlitewnym czuwanie, oczekując swego Pana, aby gdy powróci zastał ich czuwających i zaprosił do swego stołu. stąd sprawowanie tej liturgii nie może się odbyć póki jeszcze noc nie zapadła, a noc zapada dopiero z chwilą zachodu słońca.
Poszczególne części Wigilii Paschalnej to:
1. Liturgia Światła
2. Liturgia Słowa
3. Liturgia Chrzcielna
4. Liturgia Eucharystyczna
5. Procesja rezurekcyjna
godz. 2000 LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ
W tym dniu na liturgię przychodzimy ubrani na biało i przynosimy ze sobą świece.
Na procesję rezurekcyjną zapraszamy dzieci do sypania kwiatków oraz do niesienia baldachimu, feretronów i chorągwi.
Dzień Zmartwychwstania Pańskiego
Radość i wzruszenie przebija ze wszystkich tekstów liturgicznych dnia dzisiejszego. Chrystus zmartwychwstał, już nie podlega śmierci, jest Panem żywych i umarłych. W Jego usta Kościół wkłada słowa Psalmu 138: „Zmartwychwstałem i już zawsze jestem z Tobą”.
Chrystus zmartwychwstał, a Jego zwycięstwo jest naszym zwycięstwem.
Porządek nabożeństw
Msze święte godz. 700, 830, 1000, 1130 i 1800.
Uroczyste Nieszpory kończące Triduum Paschalne godz. 1730
Drodzy Parafianie!
Przyjmijcie życzenia wielu łask od Tego, który był, który jest i który przychodzi; od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który pokonał śmierć, abyśmy mogli wraz z Nim królować w domu Ojca.
Niech On napełni Was swoim pokojem, niech przemieni Wasze serca, niech umocni do dawania świadectwa wierze.
Wraz z modlitwą życzą
Duszpasterze